Microchip Technology APT17F100S
Part No.:
APT17F100S
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT17F100S.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1000V 17A D3PAK
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS 8™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
780mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
150 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4845 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
625W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D3PAK
1. How to order APT17F100S on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT17F100S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT17F100S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT17F100S.
7.How to contact us to get technical supports, such as APT17F100S pin diagram, APT17F100S datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT17F100S
Part Number APT17F100S
Manufacturer Microchip Technology
Series POWER MOS 8™
Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 780mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4845 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 625W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)