Microsemi Corporation APT20SCD120B
Part No.:
APT20SCD120B
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT20SCD120B.pdf
Description:
DIODE SIL CARBIDE 1.2KV 68A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
68A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 20 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
1135pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order APT20SCD120B on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT20SCD120B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT20SCD120B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT20SCD120B.
Image APT20SCD120B
Part Number APT20SCD120B
Manufacturer Microsemi Corporation
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 68A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 20 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F 1135pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C