Microsemi Corporation APT2X50DC60J
Part No.:
APT2X50DC60J
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT2X50DC60J.pdf
Description:
DIODE MOD SIC 600V 50A SOT-227
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 50 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 600 V
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227
1. How to order APT2X50DC60J on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT2X50DC60J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT2X50DC60J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT2X50DC60J.
Image APT2X50DC60J
Part Number APT2X50DC60J
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 50 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 600 V