Microsemi Corporation APT2X60DC120J
Part No.:
APT2X60DC120J
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Description:
DIODE MOD SIC 1200V 60A SOT-227
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 60 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.2 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227
1. How to order APT2X60DC120J on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT2X60DC120J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT2X60DC120J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT2X60DC120J.
Image APT2X60DC120J
Part Number APT2X60DC120J
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 60 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.2 mA @ 1200 V