Microchip Technology APT2X60DQ60J
Part No.:
APT2X60DQ60J
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT2X60DQ60J.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 60A ISOTOP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.3 V @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
160 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
ISOTOP®
1. How to order APT2X60DQ60J on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT2X60DQ60J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT2X60DQ60J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT2X60DQ60J.
Image APT2X60DQ60J
Part Number APT2X60DQ60J
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.3 V @ 60 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 160 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 600 V