Microchip Technology APT30DQ120KGVAO
Part No.:
APT30DQ120KGVAO
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Description:
FRED DQ 1200 V 30 A TO-220
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.3 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
320 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order APT30DQ120KGVAO on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT30DQ120KGVAO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT30DQ120KGVAO?
Image APT30DQ120KGVAO
Part Number APT30DQ120KGVAO
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.3 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 320 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C