Microchip Technology APT30GN60BG
Part No.:
APT30GN60BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT30GN60BG.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 600V 63A TO247
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
63 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 30A
Power - Max:
203 W
Switching Energy:
525µJ (on), 700µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
165 nC
Td (on/off) @ 25°C:
12ns/155ns
Test Condition:
400V, 30A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT30GN60BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT30GN60BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT30GN60BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT30GN60BG.
Image APT30GN60BG
Part Number APT30GN60BG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 63 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 30A
Power - Max 203 W
Switching Energy 525µJ (on), 700µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 165 nC
Td (on/off) @ 25°C 12ns/155ns
Test Condition 400V, 30A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)