Microsemi Corporation APT30N60KC6
Part No.:
APT30N60KC6
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Description:
MOSFET N-CH 600V 30A TO220
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
125mOhm @ 14.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 960µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
88 nC @ 10 V
Vgs (Max):
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2267 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
219W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220 [K]
1. How to order APT30N60KC6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT30N60KC6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT30N60KC6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT30N60KC6.
Image APT30N60KC6
Part Number APT30N60KC6
Manufacturer Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 14.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 960µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 88 nC @ 10 V
Vgs (Max) -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2267 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 219W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)