Microchip Technology APT35GN120BG
Part No.:
APT35GN120BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT35GN120BG.pdf
Description:
IGBT NPT FS 1200V 94A TO247
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Active
IGBT Type:
NPT, Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
94 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 35A
Power - Max:
379 W
Switching Energy:
2.315mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
220 nC
Td (on/off) @ 25°C:
24ns/300ns
Test Condition:
800V, 35A, 2.2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT35GN120BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT35GN120BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT35GN120BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT35GN120BG.
Image APT35GN120BG
Part Number APT35GN120BG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type NPT, Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 94 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 35A
Power - Max 379 W
Switching Energy 2.315mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 220 nC
Td (on/off) @ 25°C 24ns/300ns
Test Condition 800V, 35A, 2.2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)