Microsemi Corporation APT40DQ120BCTG
Part No.:
APT40DQ120BCTG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT40DQ120BCTG.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 1200V 40A TO247
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.3 V @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
350 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT40DQ120BCTG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT40DQ120BCTG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT40DQ120BCTG?
Image APT40DQ120BCTG
Part Number APT40DQ120BCTG
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.3 V @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 350 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C