Microchip Technology APT40GP90J
Part No.:
APT40GP90J
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Description:
IGBT MODULE 900V 68A 284W ISOTOP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
68 A
Power - Max:
284 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 40A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.3 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
ISOTOP®
1. How to order APT40GP90J on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT40GP90J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT40GP90J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT40GP90J.
7.How to contact us to get technical supports, such as APT40GP90J pin diagram, APT40GP90J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT40GP90J APT40GP90JDQ2
Part Number APT40GP90J APT40GP90JDQ2
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series POWER MOS 7® POWER MOS 7®
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC ISOTOP
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
IGBT Type PT PT
Configuration Single Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 900 V 900 V
Current - Collector (Ic) (Max) 68 A 64 A
Power - Max 284 W 284 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.9V @ 15V, 40A 3.9V @ 15V, 40A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA 350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.3 nF @ 25 V 3.3 nF @ 25 V
Input Standard Standard
NTC Thermistor No No
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)