Microchip Technology APT5016BLLG
Part No.:
APT5016BLLG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT5016BLLG.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 30A TO247
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
160mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
72 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2833 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
329W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT5016BLLG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT5016BLLG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT5016BLLG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT5016BLLG.
Image APT5016BLLG
Part Number APT5016BLLG
Manufacturer Microchip Technology
Series POWER MOS 7®
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2833 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 329W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)