Microchip Technology APT50GF120JRDQ3
Part No.:
APT50GF120JRDQ3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
ISOTOP
Description:
IGBT MOD 1200V 120A 521W ISOTOP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Power - Max:
521 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
750 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
5.32 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APT50GF120JRDQ3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT50GF120JRDQ3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT50GF120JRDQ3?
Image APT50GF120JRDQ3
Part Number APT50GF120JRDQ3
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case ISOTOP
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type NPT
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 120 A
Power - Max 521 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) 750 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 5.32 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)