Microsemi Corporation APT50GF60JCU2
Part No.:
APT50GF60JCU2
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Description:
IGBT MODULE 600V 70A 277W SOT227
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Power - Max:
277 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.2 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Supplier Device Package:
SOT-227
1. How to order APT50GF60JCU2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT50GF60JCU2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT50GF60JCU2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT50GF60JCU2.
Image APT50GF60JCU2
Part Number APT50GF60JCU2
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Power - Max 277 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.2 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)