Microchip Technology APT50GP60BG
Part No.:
APT50GP60BG
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT50GP60BG.pdf
Description:
IGBT PT 600V 100A TO247
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
190 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 50A
Power - Max:
625 W
Switching Energy:
465µJ (on), 637µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
165 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/83ns
Test Condition:
400V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT50GP60BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT50GP60BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT50GP60BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT50GP60BG.
Image APT50GP60BG
Part Number APT50GP60BG
Manufacturer Microchip Technology
Series POWER MOS 7®
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 190 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 50A
Power - Max 625 W
Switching Energy 465µJ (on), 637µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 165 nC
Td (on/off) @ 25°C 19ns/83ns
Test Condition 400V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)