Microchip Technology APT50GT120B2RG
Part No.:
APT50GT120B2RG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT50GT120B2RG.pdf
Description:
IGBT NPT 1200V 94A TO247
Shipping
Inventory:228
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
94 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 50A
Power - Max:
625 W
Switching Energy:
2330µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
340 nC
Td (on/off) @ 25°C:
24ns/230ns
Test Condition:
800V, 50A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order APT50GT120B2RG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT50GT120B2RG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT50GT120B2RG?
Image APT50GT120B2RG
Part Number APT50GT120B2RG
Manufacturer Microchip Technology
Series Thunderbolt IGBT®
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 94 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 50A
Power - Max 625 W
Switching Energy 2330µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 340 nC
Td (on/off) @ 25°C 24ns/230ns
Test Condition 800V, 50A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)