Microchip Technology APT50GT60BRDQ2G
Part No.:
APT50GT60BRDQ2G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT50GT60BRDQ2G.pdf
Description:
IGBT NPT 600V 110A TO247
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Thunderbolt IGBT®
Package/Case:
TO-247-3
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
110 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 50A
Power - Max:
446 W
Switching Energy:
995µJ (on), 1070µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
240 nC
Td (on/off) @ 25°C:
14ns/240ns
Test Condition:
400V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
22 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
1. How to order APT50GT60BRDQ2G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT50GT60BRDQ2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT50GT60BRDQ2G?
Image APT50GT60BRDQ2G
Part Number APT50GT60BRDQ2G
Manufacturer Microchip Technology
Series Thunderbolt IGBT®
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 110 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 50A
Power - Max 446 W
Switching Energy 995µJ (on), 1070µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 240 nC
Td (on/off) @ 25°C 14ns/240ns
Test Condition 400V, 50A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 22 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)