Microchip Technology APT56M50B2
Part No.:
APT56M50B2
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT56M50B2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 56A T-MAX
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
56A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
100mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
220 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
8800 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
780W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
T-MAX™
1. How to order APT56M50B2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT56M50B2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT56M50B2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT56M50B2.
7.How to contact us to get technical supports, such as APT56M50B2 pin diagram, APT56M50B2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT56M50B2
Part Number APT56M50B2
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-247-3 Variant
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 56A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 220 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 780W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)