Microchip Technology APT60D100BG
Part No.:
APT60D100BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT60D100BG.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 60A TO247
Shipping
Inventory:839
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
280 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order APT60D100BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT60D100BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT60D100BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT60D100BG.
Image APT60D100BG
Part Number APT60D100BG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-247-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Current - Average Rectified (Io) 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.5 V @ 60 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 280 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247 [B]
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C