Microchip Technology APT60DQ120BG
Part No.:
APT60DQ120BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPT60DQ120BG.pdf
Description:
DIODE GP 1.2KV 60A TO247
Shipping
Inventory:194
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.3 V @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
320 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 [B]
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order APT60DQ120BG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT60DQ120BG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT60DQ120BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT60DQ120BG.
Image APT60DQ120BG APT60DQ120BGVAO
Part Number APT60DQ120BG APT60DQ120BGVAO
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case TO-247-2 TO-247-2
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 60A 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.3 V @ 60 A 3.3 V @ 60 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 320 ns 320 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V 100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - Automotive
Qualification - AEC-Q101
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-247 [B] TO-247
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C