Microchip Technology APT70GR120JD60
Part No.:
APT70GR120JD60
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4
Description:
IGBT MOD 1200V 112A 543W SOT227
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-227-4
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
112 A
Power - Max:
543 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 70A
Current - Collector Cutoff (Max):
1.1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
7.26 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227
1. How to order APT70GR120JD60 on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT70GR120JD60 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT70GR120JD60?
Image APT70GR120JD60
Part Number APT70GR120JD60
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SOT-227-4
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type NPT
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 112 A
Power - Max 543 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 70A
Current - Collector Cutoff (Max) 1.1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 7.26 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)