Microsemi Corporation APT94N65B2C3G
Part No.:
APT94N65B2C3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3 Variant
Description:
MOSFET N-CH 650V 94A T-MAX
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
94A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
35mOhm @ 47A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 5.8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
580 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
13940 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
833W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
T-MAX™ [B2]
1. How to order APT94N65B2C3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APT94N65B2C3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT94N65B2C3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT94N65B2C3G.
Image APT94N65B2C3G
Part Number APT94N65B2C3G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package/Case TO-247-3 Variant
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 94A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 47A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 5.8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 580 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13940 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 833W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)