Microchip Technology APTC60AM18SCG
Part No.:
APTC60AM18SCG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTC60AM18SCG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 600V 143A SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
SP6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
143A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
18mOhm @ 71.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1036nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
28000pF @ 25V
Power - Max:
833W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTC60AM18SCG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTC60AM18SCG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTC60AM18SCG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTC60AM18SCG.
Image APTC60AM18SCG
Part Number APTC60AM18SCG
Manufacturer Microchip Technology
Series CoolMOS™
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 143A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 71.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1036nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 28000pF @ 25V
Power - Max 833W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)