Microchip Technology APTC60AM24SCTG
Part No.:
APTC60AM24SCTG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTC60AM24SCTG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 600V 95A SP4
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
95A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
24mOhm @ 47.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
300nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
14400pF @ 25V
Power - Max:
462W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTC60AM24SCTG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTC60AM24SCTG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTC60AM24SCTG?
Image APTC60AM24SCTG
Part Number APTC60AM24SCTG
Manufacturer Microchip Technology
Series CoolMOS™
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N Channel (Phase Leg)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 95A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 47.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14400pF @ 25V
Power - Max 462W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)