Microchip Technology APTC60HM35T3G
Part No.:
APTC60HM35T3G
Package:
SP3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTC60HM35T3G.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 600V 72A SP3
Package/Case:
SP3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
72A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
35mOhm @ 72A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 5.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
518nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
14000pF @ 25V
Power - Max:
416W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTC60HM35T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTC60HM35T3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTC60HM35T3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTC60HM35T3G.
Image APTC60HM35T3G
Part Number APTC60HM35T3G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP3
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 72A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 72A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 5.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 518nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14000pF @ 25V
Power - Max 416W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)