Microchip Technology APTC60HM70SCTG
Part No.:
APTC60HM70SCTG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTC60HM70SCTG.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 600V 39A SP4
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
39A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
70mOhm @ 39A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 2.7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
259nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7000pF @ 25V
Power - Max:
250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTC60HM70SCTG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTC60HM70SCTG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTC60HM70SCTG?
Image APTC60HM70SCTG
Part Number APTC60HM70SCTG
Manufacturer Microchip Technology
Series CoolMOS™
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 39A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 39A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 2.7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 259nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7000pF @ 25V
Power - Max 250W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)