Microchip Technology APTC60HM70T1G
Part No.:
APTC60HM70T1G
Package:
SP1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTC60HM70T1G.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 600V 39A SP1
Package/Case:
SP1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
39A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
70mOhm @ 39A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 2.7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
259nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7000pF @ 25V
Power - Max:
250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTC60HM70T1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTC60HM70T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTC60HM70T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTC60HM70T1G.
Image APTC60HM70T1G
Part Number APTC60HM70T1G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP1
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 39A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 39A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 2.7mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 259nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7000pF @ 25V
Power - Max 250W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)