Microchip Technology APTC60TAM21SCTPAG
Part No.:
APTC60TAM21SCTPAG
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTC60TAM21SCTPAG.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 600V 116A SP6-P
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
116A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
21mOhm @ 88A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.6V @ 6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
580nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
13000pF @ 100V
Power - Max:
625W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SP6-P
1. How to order APTC60TAM21SCTPAG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTC60TAM21SCTPAG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTC60TAM21SCTPAG?
Image APTC60TAM21SCTPAG
Part Number APTC60TAM21SCTPAG
Manufacturer Microchip Technology
Series CoolMOS™
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 116A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21mOhm @ 88A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 580nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13000pF @ 100V
Power - Max 625W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)