Microchip Technology APTC60TAM24TPG
Part No.:
APTC60TAM24TPG
Package:
SP6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTC60TAM24TPG.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 600V 95A SP6-P
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
SP6
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
95A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
24mOhm @ 47.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
300nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
14400pF @ 25V
Power - Max:
462W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SP6-P
1. How to order APTC60TAM24TPG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTC60TAM24TPG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTC60TAM24TPG?
Image APTC60TAM24TPG
Part Number APTC60TAM24TPG
Manufacturer Microchip Technology
Series CoolMOS™
Package/Case SP6
Packaging Tray
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 95A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 47.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14400pF @ 25V
Power - Max 462W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)