Microchip Technology APTC60VDAM45T1G
Part No.:
APTC60VDAM45T1G
Package:
SP1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTC60VDAM45T1G.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 600V 49A SP1
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
SP1
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
49A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
45mOhm @ 24.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7200pF @ 25V
Power - Max:
250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTC60VDAM45T1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTC60VDAM45T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTC60VDAM45T1G?
Image APTC60VDAM45T1G
Part Number APTC60VDAM45T1G
Manufacturer Microchip Technology
Series CoolMOS™
Package/Case SP1
Packaging Tray
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 49A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 24.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7200pF @ 25V
Power - Max 250W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)