Microsemi Corporation APTC90DAM60CT1G
Part No.:
APTC90DAM60CT1G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SP1
Description:
MOSFET N-CH 900V 59A SP1
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
SP1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
59A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
60mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
540 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
13600 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
462W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTC90DAM60CT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTC90DAM60CT1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTC90DAM60CT1G?
Image APTC90DAM60CT1G
Part Number APTC90DAM60CT1G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series CoolMOS™
Package/Case SP1
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 59A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 540 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13600 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 462W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)