Microsemi Corporation APTDF100H120G
Part No.:
APTDF100H120G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
SP4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAPTDF100H120G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 120A SP4
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):
120 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTDF100H120G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTDF100H120G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTDF100H120G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTDF100H120G.
Image APTDF100H120G
Part Number APTDF100H120G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.2 kV
Current - Average Rectified (Io) 120 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)