Microsemi Corporation APTGF180DH60G
Part No.:
APTGF180DH60G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
IGBT Modules
Package:
SP6
Description:
IGBT MODULE 600V 220A 833W SP6
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Asymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
220 A
Power - Max:
833 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 180A
Current - Collector Cutoff (Max):
300 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
8.6 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTGF180DH60G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGF180DH60G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGF180DH60G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTGF180DH60G.
Image APTGF180DH60G
Part Number APTGF180DH60G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Configuration Asymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 220 A
Power - Max 833 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 180A
Current - Collector Cutoff (Max) 300 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 8.6 nF @ 25 V