Microsemi Corporation APTGF300A120D3G
Part No.:
APTGF300A120D3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
IGBT Modules
Package:
D-3 Module
Description:
IGBT MODULE 1200V 420A 2100W D3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
D-3 Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
420 A
Power - Max:
2100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
19 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
D3
1. How to order APTGF300A120D3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGF300A120D3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGF300A120D3G?
Image APTGF300A120D3G
Part Number APTGF300A120D3G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case D-3 Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 420 A
Power - Max 2100 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 19 nF @ 25 V