Microsemi Corporation APTGF400U120D4G
Part No.:
APTGF400U120D4G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
D4
Description:
IGBT MODULE 1200V 510A 2500W D4
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
D4
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
510 A
Power - Max:
2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
26 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGF400U120D4G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGF400U120D4G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGF400U120D4G?
Image APTGF400U120D4G
Part Number APTGF400U120D4G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case D4
IGBT Type NPT
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 510 A
Power - Max 2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 26 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)