Microsemi Corporation APTGF50DDA120T3G
Part No.:
APTGF50DDA120T3G
Package:
SP3
Description:
IGBT MODULE 1200V 70A 312W SP3
Package/Case:
SP3
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Dual Boost Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Power - Max:
312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.45 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTGF50DDA120T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGF50DDA120T3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGF50DDA120T3G?
Image APTGF50DDA120T3G
Part Number APTGF50DDA120T3G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SP3
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Configuration Dual Boost Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Power - Max 312 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.45 nF @ 25 V