Microchip Technology APTGF50DDA60T3G
Part No.:
APTGF50DDA60T3G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP3
Description:
IGBT MODULE 600V 65A 250W SP3
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP3
Configuration:
Dual Boost Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
65 A
Power - Max:
250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.2 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Supplier Device Package:
1. How to order APTGF50DDA60T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGF50DDA60T3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGF50DDA60T3G?
Image APTGF50DDA60T3G
Part Number APTGF50DDA60T3G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP3
IGBT Type NPT
Configuration Dual Boost Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 65 A
Power - Max 250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.45V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.2 nF @ 25 V