Microsemi Corporation APTGFQ25H120T2G
Part No.:
APTGFQ25H120T2G
Package:
SP2
Description:
IGBT MODULE 1200V 40A 227W SP2
Package/Case:
SP2
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT and Fieldstop
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Power - Max:
227 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.02 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order APTGFQ25H120T2G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGFQ25H120T2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGFQ25H120T2G?
Image APTGFQ25H120T2G
Part Number APTGFQ25H120T2G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SP2
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type NPT and Fieldstop
Configuration Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Power - Max 227 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.02 nF @ 25 V