Microchip Technology APTGT100A120TG
Part No.:
APTGT100A120TG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SP4
Description:
IGBT MODULE 1200V 140A 480W SP4
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
140 A
Power - Max:
480 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
7.2 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT100A120TG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT100A120TG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT100A120TG?
Image APTGT100A120TG
Part Number APTGT100A120TG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 140 A
Power - Max 480 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 7.2 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)