Microchip Technology APTGT100SK170TG
Part No.:
APTGT100SK170TG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SP4
Description:
IGBT MODULE 1700V 150A 560W SP4
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
560 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
9 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT100SK170TG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT100SK170TG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT100SK170TG?
Image APTGT100SK170TG
Part Number APTGT100SK170TG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 150 A
Power - Max 560 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 9 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)