Microchip Technology APTGT100TA120TPG
Part No.:
APTGT100TA120TPG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE 1200V 140A 480W SP6P
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Product Status:
Active
Configuration:
Three Phase
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
140 A
Power - Max:
480 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 100A
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
7.2 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
SP6-P
1. How to order APTGT100TA120TPG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT100TA120TPG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT100TA120TPG?
Image APTGT100TA120TPG
Part Number APTGT100TA120TPG
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Three Phase
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 140 A
Power - Max 480 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 7.2 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)