Microchip Technology APTGT150DA120G
Part No.:
APTGT150DA120G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SP6
Description:
IGBT MODULE 1200V 220A 690W SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
220 A
Power - Max:
690 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
10.7 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT150DA120G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT150DA120G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT150DA120G?
Image APTGT150DA120G
Part Number APTGT150DA120G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 220 A
Power - Max 690 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 10.7 nF @ 25 V