Microchip Technology APTGT150DH170G
Part No.:
APTGT150DH170G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP6
Description:
IGBT MODULE 1700V 250A 890W SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
Asymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
250 A
Power - Max:
890 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
13.5 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT150DH170G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT150DH170G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT150DH170G?
Image APTGT150DH170G
Part Number APTGT150DH170G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Asymmetrical Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 250 A
Power - Max 890 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 13.5 nF @ 25 V