Microchip Technology APTGT150H120G
Part No.:
APTGT150H120G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP6
Description:
IGBT MODULE 1200V 220A 690W SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
220 A
Power - Max:
690 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
10.7 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT150H120G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT150H120G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT150H120G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTGT150H120G.
Image APTGT150H120G
Part Number APTGT150H120G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 220 A
Power - Max 690 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 10.7 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)