Microsemi Corporation APTGT200DA60TG
Part No.:
APTGT200DA60TG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP4
Description:
IGBT MODULE 600V 290A 625W SP4
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP4
Product Status:
Discontinued
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
290 A
Power - Max:
625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
12.3 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT200DA60TG on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT200DA60TG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT200DA60TG?
Image APTGT200DA60TG
Part Number APTGT200DA60TG
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SP4
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 290 A
Power - Max 625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 12.3 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)