Microsemi Corporation APTGT20DDA60T3G
Part No.:
APTGT20DDA60T3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP3
Description:
IGBT MODULE 600V 32A 62W SP3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP3
Product Status:
Obsolete
Configuration:
Dual Boost Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
32 A
Power - Max:
62 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 20A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
1.1 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT20DDA60T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT20DDA60T3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT20DDA60T3G?
Image APTGT20DDA60T3G
Part Number APTGT20DDA60T3G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case SP3
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Dual Boost Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 32 A
Power - Max 62 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 20A
Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 1.1 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)