Microchip Technology APTGT225A170G
Part No.:
APTGT225A170G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP6
Description:
IGBT MODULE 1700V 340A 1250W SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
340 A
Power - Max:
1250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
20 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT225A170G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT225A170G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT225A170G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTGT225A170G.
Image APTGT225A170G
Part Number APTGT225A170G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 340 A
Power - Max 1250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 20 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)