Microchip Technology APTGT300A120G
Part No.:
APTGT300A120G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP6
Description:
IGBT MODULE 1200V 420A 1380W SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
420 A
Power - Max:
1380 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
21 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT300A120G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT300A120G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT300A120G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APTGT300A120G.
Image APTGT300A120G
Part Number APTGT300A120G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 420 A
Power - Max 1380 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 21 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)