Microsemi Corporation APTGT300DA120D3G
Part No.:
APTGT300DA120D3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
D-3 Module
Description:
IGBT MODULE 1200V 440A 1250W D3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
D-3 Module
Product Status:
Obsolete
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
440 A
Power - Max:
1250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
8 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
20 nF @ 25 V
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
D3
1. How to order APTGT300DA120D3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT300DA120D3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT300DA120D3G?
Image APTGT300DA120D3G
Part Number APTGT300DA120D3G
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case D-3 Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 440 A
Power - Max 1250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max) 8 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 20 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)