Microchip Technology APTGT300DU120G
Part No.:
APTGT300DU120G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
IGBT Modules
Package:
SP6
Description:
IGBT MODULE 1200V 420A 1380W SP6
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Dual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
420 A
Power - Max:
1380 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
21 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order APTGT300DU120G on DeepFinds Electronics?
3. Are the APTGT300DU120G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APTGT300DU120G?
Image APTGT300DU120G
Part Number APTGT300DU120G
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case SP6
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Dual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 420 A
Power - Max 1380 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 21 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)